„Szatmár megye több pontjáról jelezték nekem, hogy komoly gondot jelent számukra az elhullott állatok elszállíttatása és megsemmisítése, mert a vonatkozó kormányhatározathoz nincsen meg a szükséges módszertan, amely alapján azt a megyei intézmények gyakorlatba ültethetnék” – mutatott rá a megyében élő állattenyésztők és mezőgazdászok gyakori gondjára Magyar Lóránd, az RMDSZ Szatmár megyei parlamenti képviselője, aki ezzel kapcsolatban írásban fordult a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Minisztériumhoz.
A képviselő kifejtette, hogy a 2016. évi 24-es kormányhatározatban az szerepel, hogy az állattenyésztőknek az állat elhullásától számított 24 órán belül értesíteniük kell a körzetükhöz tartozó állatorvost, valamint kormányhatározatban szereplő felelős közigazgatási intézményeket, majd ezt követően a polgármesteri hivatal köteles értesíteni a megyei tanácsot, aki pedig azt a céget, amellyel szerződésük van az elszállításra és a tetem megsemmisítésére. Továbbá a polgármesteri hivatalok kötelesek nyilvántartást vezetni az ilyen esetekről, majd ezeket a különálló regisztereket összesíti a megyei tanács.
„Mivel hiányzik a gyakorlatba ültetési módszertan, a polgármesteri hivatalok és a megyei tanácsok tehetetlenek, ráadásként a költségvetésből sem volt elkülönítve az ehhez szükséges pénzkeret. Éppen ezért tartottam fontosnak, hogy rákérdezzek arra, hogy mikorra várható a módszertan kidolgozása. Jelenlegi hatályos törvények szerint 90 napja van arra a szakminisztériumnak, hogy a módszertant gyakorlatba is ültesse, ez július közepén lejár, tehát már valamiféle előrelépésnek meg kellett történnie. Ez utóbbi miatt kérdeztem meg azt is a szaktárca vezetőjétől, hogy milyen fázisban jár ez a folyamat” – magyarázta a kérdéseinek hátterét a bukaresti törvényhozó.
„Jelenleg egyet tehetünk: imádkozunk, hogy ne történjen semmi, mert ha igen, akkor nem nagyon tudom, hogy mi lesz a megoldás a helyzetre. Korábban ugyanis szerződést köthettünk egy állatok elszállítására és megsemmisítésére szakosodott céggel, akit ha értesítettünk, jött és tette a dolgát. Sokba került, de megoldotta a helyzetet. Most nem szerződhetünk, mert központosítva, a megyei tanácsok kell ezt megtegyék, akiknek viszont nincsen rá pénzük, tehát lóg minden a levegőben” – foglalta össze Incze Lajos, Halmi polgármestere a módosítást követő helyzetet.
Kiegészítésképpen Gyákon Viktor, a Túrterebesi Állattartó Egyesület elnöke elmondta, hogy korábban volt egy időszak, amikor a Szatmár megyei semlegesítésre szakosodott céggel nem köthetett szerződést, s az ebben az időszakban elhullott állatokat a Szatmár Megyei Állategészségügyi Igazgatóság szakembereinek vezényletével hantolták el speciális eljárással egy meszes gödörbe, ám ez nem felel meg a követendő Európai Uniós normáknak.